fbpx
Ακολουθήστε μας

Μαχητικά Αθλήματα

Πρωταγωνιστές οι Ρεθυμνιώτες-τισσες στην επιστροφή του περιφερειακού πρωταθλήματος Παγκρατίου (photos)

Έπειτα από αρκετό διάστημα, επέστρεψαν οι διοργανώσεις του Παγκρατίου αθλήματος στο νησί μας, με τους Ρεθυμνιώτικους συλλόγους να πρωταγωνιστούν ξανά, παρουσία και του Υφυπουργού Αθλητισμού, Λευτέρη Αυγενάκη.

Ο ΑΣΜΤ Ρεθύμνου του Παναγιώτη Κανακαράκη, ο ΑΣΜΤ Πολυδάμας του Νεκτάριου Κόνδυλα και ο ΑΣΜΤ Ατσιποπούλου των Γιάννη και Δημήτρη Δημητρόπουλου έδωσαν βροντερό «παρών» με τους συλλόγους τους στο κλειστό του Λίντο στο Ηράκλειο, στο πλαίσιο του Περιφερειακού πρωταθλήματος Παγκρατίου αθλήματος, που διεξήχθη με τη συνδιοργάνωση της Περιφέρειας Κρήτης και υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Παγκρατίου Αθλήματος, ευχαριστώντας τους διοργανωτές αλλά και την ANEK Lines.

Συνολικά 51 Ρεθυμνιώτες-τισσες έλαβαν μέρος στη διοργάνωση, κατακτώντας ισάριθμα μετάλλια. Αναμφίβολα, το μέλλον τους ανήκει, αναμένοντας ακόμα περισσότερες διοργανώσεις στο εγγύς μέλλον.

ΑΣΜΤ ΑΤΣΙΠΟΠΟΥΛΟΥ
Με 26 φερέλπιδες αθλητές έλαβε μέρος στο Παγκρήτιο πρωτάθλημα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Παγκρατίου Αθλήματος στο Ηράκλειο, κατακτώντας 25 μετάλλια. Συγκεκριμένα, ανέβηκαν 9 φορές στο πρώτο σκαλί, 9 στο δεύτερο και 7 στο τρίτο σκαλί του βάθρου, με τον προπονητή, Δημήτρη Δημητρόπουλο να σημειώνει στις δηλώσεις του: «Για ακόμα μία φορά οι αθλητές-τριες μας, μας έκαναν υπερήφανους με τις επιδόσεις τους. Έπειτα από αρκετό καιρό μακριά από τις διοργανώσεις, λόγω κορωνοϊού, το Παγκράτιο επέστρεψε δυναμικά με μία υψηλού επιπέδου Παγκρήτια διοργάνωση, όπου οι αθλητές συνέλλεξαν πολύτιμες εμπειρίες ενόψει των επόμενων αγώνων. Ευχαριστούμε θερμά την Ομοσπονδία για την άρτια διοργάνωση».

Αγώνες Ημιεπαφής
1η θέση
Βανταράκης Μιχάλης
Θωμαδάκης Ευάγγελος
Δελήμπασης Παναγιώτης
Λεμονάκης Ιωάννης
Νικολακάκη Μαρία
Μπουσπρένι Πρεντ
Φέρτι Ανουέλιο
Ντελιλάι Αριάδνη
2η θέση
Βανταράκης Εμμανουήλ
Περακάκης Γεώργιος
Γαγάνης Ευάγγελος
Κουρμούλης Εμμανουήλ
Δρουδάκης Αντρέας
Ντελιλάι Μιχαήλ
Ορφανός Μαριοχρήστος
Τζιράκη Ραφαέλα
Θεοφανάκη Αντωνία
3η θέση
Μπαχαράκης Νηρέας
Μιχελιουδάκης Ιωάννης
Νικολακάκη Μαρία
Λαντζουράκη Ραφαέλα
Κοκκινάκης Σπύρος
Κασφίκης Χρήστος
Χρηστίδη Ηλιάννα
Παλαίσματα
1η θέση: Κοκκονά Αναστασία-Ντελιλάι Αριάδνη

ΑΣΜΤ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
Ο ΑΣΜΤ Ρεθύμνου κατέκτησε συνολικά 16 μετάλλια και συγκεκριμένα 4 χρυσά, 7 ασημένια και 5 χάλκινα μετάλλια, με τους αθλητές του να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό και κάνοντας υπερήφανο τον προπονητή τους, Παναγιώτη Κανακαράκη.

1η θέση: Καλέμι Αμέλια                   8-9 ετών                  -34  κιλά
3η θέση: Καλέμι Ανέλιο                   10-11                        -42
2η θέση: Θεοδωσόπουλος Ηλίας        8-9                          -30
2η θέση: Σφακιανάκης Αχιλλέας        8-9                          +45
2η θέση: Σφακιανάκης Ανδρέας         6-7                           -30
2η θέση: Φάλαγγας Οδυσσέας           8-9                            -36
3η θέση: Καλοειδάς Γιάννης             10-11                        -52
2η θέση: Καλοειδάς  Μιχάλης           8-9                            -21
3η θέση: Χατζηδάκη Ιωάννα             8-9                            -34
3η θέση: Γιαννουλάκης Γιώργος       8-9                            -36
1η θέση: Δαμανάκης Σπύρος           έφηβους                      -55
2η θέση: Δαμανάκης Πάρης             12-14                          -41
1η θέση: Δαμανάκη Σοφία                10-11                         -27
1η θέση: Τσιουδάκη Αντωνία            8-9                            +45
3η θέση: Ριτζάκης Γιάννης               10-11                          -30
2η θέση: Γεωργαλή Κορίνα              10-11                          -34

ΑΣΜΤ ΠΟΛΥΔΑΜΑΣ
Εξαιρετικές ήταν οι προσπάθειες των αθλητών-τριών του ΑΣΜΤ «Πολυδάμας» ανεβαίνοντας συνολικά 10 φορές στο βάθρο. Οι 9 «μαχητές» του Νεκτάριου Κόνδυλα πήραν 6 χρυσά, 3 ασημένια και ένα χάλκινο μετάλλιο.
Η ανακοίνωση του Πολυδάμα ανέφερε: «Συγχαρητήρια στον προπονητή μας Κόνδυλα Νεκτάριο για την άλλη μία φορά επιτυχία της αποστολής μας, στην Ελληνική Ομοσπονδία Παγκρατίου Αθλήματος για την διοργάνωση και στον υφυπουργό αθλητισμού κύριο Αυγενάκη Λευτέρη για την στήριξη του.
Τέλος εκτός από τα συγχαρητήρια για τις επιδόσεις τους, πολλά μπράβο στους αθλητές μας και στους συνοδούς τους, για την εξαιρετική τους παρουσία τόσο στον αγωνιστικό χώρο όσο και στις εξέδρες.
Εκ του ΔΣ».

1η θέση
Χατζηκωνσταντίνου Σπύρος
(ύστερα από παραίτηση του αντιπάλου του)
Μπαλάσης Σταύρος
(Με δύο δυνατές νίκες)
Κούτρας Γιάννης
(2 χρυσά μετάλλια, ένα στον Αγώνα Ημιεπαφής και ένα στο Κάτω Παγκράτιο)
Αντωνογιωργάκη Παναγιώτα
(Με νίκη σε δύο δυνατούς αγώνες)
Φραγκάκης Κυριάκος
(Με δύο νίκες σε αγώνες όπου ξεκάθαρα υπερίσχυσε των αντιπάλων του)
2η θέση
Φραγκάκη Αγγελική
(Σε δύο δυναμικούς αγώνες)
Δασκαλάκης Ρούσσος
(Με μία νίκη και μία ήττα σε δυνατή κατηγορία)
Σταματάκης Νικόλαος
(Παρότι τραυματισμένος από τον πρώτο αγώνα)
3η θέση
Κατσάνης Αντώνης
(Με ωραία παρουσία σε δύο δύσκολους αγώνες)

 

 

Σχόλια
Advertisement

Περισσότερα Μαχητικά Αθλήματα