fbpx
Ακολουθήστε μας

Κολυμβηση

Έπεσε η αυλαία του Πανελληνίου κολύμβησης με θετικό πρόσημο για τον ΝΟΡ

Τέσσερις ημέρες γεμάτες δράση στο κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ είχαν την ευκαιρία να περάσουν οι κολυμβητές-τριες του Ναυτικού Ομίλου Ρεθύμνου, μετρώντας μετάλλια, διακρίσεις, ατομικά ρεκόρ και εμπειρίες στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης κατηγοριών.

Ο Ρεθυμνιώτικος Όμιλος κατάφερε και πάλι να αναχωρήσει από την Αθήνα με θετικό πρόσημο, έπειτα από τη συμμετοχή 19 Ρεθυμνιωτών-τισσών στην κορυφαία αυτή διοργάνωση. Συνολικά, οι Ρεθυμνιώτες μέτρησαν 4 μετάλλια (και παραλίγο 7) και 9 συμμετοχές σε τελικούς ατομικών αγωνισμάτων, αλλά και 33 παρουσίες στις καλύτερες 16άδες της Ελλάδας.

Στις μεγαλύτερες επιτυχίες εξ αυτών, ο Παναγιώτης Κωστάκης κατέκτησε 2 χρυσά και ένα χάλκινο μετάλλιο, το τελευταίο μαζί με την αδερφή του, Δέσποινα, φορώντας το σκουφάκι του Άρη Θεσσαλονίκης. Όμως, στην 4η και τελευταία μέρα, ο Παναγιώτης πραγματοποίησε μία εντυπωσιακή κούρσα στα 4χ100 Μικτή Ομαδική Εφήβων με χρόνο 51’’64, οδηγώντας τον Άρη στην 1η θέση, αλλά η «σκυτάλη» ακυρώθηκε λόγω στροφής του πρόσθιου κολυμβητή. Επίσης, στην ίδια ημέρα η σκυτάλη 4χ100μ. Μικτή Ομαδική mix τερμάτισε στην 4η θέση για ελάχιστα δέκατα του δευτερολέπτου, με τις Δέσποινα Κωστάκη και Μιράλμπα Σούλα να στερούνται στις λεπτομέρειες το μετάλλιο.

Συνολικά και βάσει των βαθμολογιών, ο ΝΟΡ τερμάτισε στην 41η θέση (120 σωματεία) στις κατηγορίες Παίδων – Κορασίδων – Παμπαίδων – Παγκορασίδων με 129.5 βαθμούς, ενώ ο Άρης Θεσσαλονίκης, για τον οποίο έτρεξαν οι Παναγιώτης Κωστάκης, Μιράλμπα Σούλα, Μελίνα Μανιουδάκη και Δέσποινα Κωστάκη πήρε την πρωτιά στις κατηγορίες Εφήβων – Νεανίδων.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
1η ΜΕΡΑ
Τελικοί
Παναγιώτης Κωστάκης: 6ος στα 50μ. Ύπτιο με 28’’38.
Μελίνα Μανιουδάκη: 8η στα 50μ. Ύπτιο με 32’’25.
Βαθμολογούμενη 16άδα
Γιάννης Σαριδάκης: 15ος στα 50μ. Ελεύθερο με 26’’99.
Μαρία Γαλανομάτη: 12η στα 50μ. Ελεύθερο με 29’’76.
Παναγιώτα Ζωιδάκη: 13η στα 50μ. Ελεύθερο με 28’’54.
Δημήτρης Φυρφίρης: 15ος στα 200μ,. Ύπτιο με 2’32’’88.
Μιράλμπα Σούλα: 15η στα 50μ. Ύπτιο με 32’’88.
Δέσποινα Κωστάκη: 9η στα 200μ. Ελεύθερο με 2’15’’37.
Εκτός 16άδας
Ραφαέλλα Μαφουδάκη: 23η στα 50μ. Ελεύθερο με 30’’71.
Ευαγγελία Μυριοκεφαλιτάκη: 17η στα 200μ. Ύπτιο με 2’40’’20.
Μάρκος Καρυστιανός: 19ος στα 100μ. Πεταλούδα με 1’09’’69.
Αλεσάντρο Σούλα: 24ος στα 100μ. Πεταλούδα με 1’06’’96.
Σκυταλοδρομία
4χ100μ. Ελεύθερο Εφήβων: 1η θέση Άρης Θεσσαλονίκης με 3’29’’94 (Ζαχαριάδης, Φλώρος, Σίσκος, Παναγιώτης Κωστάκης).

2η ΜΕΡΑ
Τελικοί
Κατερίνα Δερεδάκη: 5η στα 400μ. Μ.Α. με 5’26’’29
Κατερίνα Δερεδάκη: 7η στα 200μ. Πεταλούδα με 2’38’’41
Μαρία Γαλανομάτη: 6η στα 50μ. Ύπτιο με 33’’42
Ελευθερία Καφφάτου: 9η στα 400 Μ.Α. με 5’49’’47
Βαθμολογούμενη 16άδα
Παναγιώτης Κωστάκης 9ος στα 50μ. Ελεύθερο με 24’’33
Μιράλμπα Σούλα 10η στα 100μ. Πεταλούδα με 1’08’’27
Δημήτρης Σηφάκης 11ος στα 200μ. Ύπτιο με 2’16’’07
Ιωάννης Σαριδάκης 12ος στα 200μ. Ελεύθερο με 2’09’’29
Κωστάκη Δέσποινα 13η στα 50μ. Ελεύθερο με 28’’38
Μάρκος Καρυστιανός 15ος στα 200μ. Πεταλούδα με 2’36’’17
Παντελής Δρανδάκης 15ος στα 100μ. Πρόσθιο με 1’19’’06
Εκτός 16άδας
Αλεξάνδρα Καπετανάκη: 18η στα 200μ. Ύπτιο με 2’33’’71
Παναγιώτα Ζωιδάκη: 23η στα 50μ. Ύπτιο με 34’’82
Δημήτρης Φυρφίρης: 19ος στα 50μ. Ύπτιο με 33’’22
Ραφαέλα Μαφουδάκη: 21η στα 100μ. Πρόσθιο με 1’25’’67
Γρηγόρης Πολάκης: 34ος στα 100μ. Πρόσθιο με 1’24’’15
Αλεσάντρο Σούλα: 17ος στα 200μ. Πεταλούδα με 2’29’’69
Σκυταλοδρομίες
4χ100μ. Ελεύθερο Mix Ε-Ν: 3η θέση Άρης Θεσσαλονίκης με 3’47’’52 (Βασίλης Φλώρος, Παναγιώτης Κωστάκης, Μυρόπη Δάλλα, Δέσποινα Κωστάκη).

3η ΜΕΡΑ
Τελικοί
Γιάννης Σαριδάκης: 7ος στα 100μ. Ελεύθερο με 57’’74.
Βαθμολογούμενη 16άδα
Κατερίνα Δερεδάκη: 9η στα 200μ. Μ.Α. με 2’38’’17.
Παντελής Δρανδάκης: 14ος στα 50μ. Πρόσθιο με 35’’12.
Μάρκος Καρυστιανός: 15ος στα 200μ. Μ.Α. με 2’42’’03.
Εκτός 16άδας
Γρηγόρης Πολάκης: 36ος στα 50μ. Πρόσθιο με 38’’62.
Ραφαέλλα Μαφουδάκη: 20ή στα 100μ. Ελεύθερο με 1’06’’33.
Σκυταλοδρομίες
4χ100μ. Μ.Ο. ΠΠ Β’: 6η θέση ΝΟΡ με 4’44’’38 (Δημήτρης Φυρφίρης, Παντελής Δρανδάκης, Μάρκος Καρυστιανός, Γρηγόρης Πολάκης).
4χ200μ. Ελεύθερο Εφήβων: 1η θέση Άρης Θεσσαλονίκης με 7’43’’97 (Κ. Ζαχαριάδης, Α. Φλώρος, Α. Σίσκος, Παναγιώτης Κωστάκης).

4η ΜΕΡΑ
Τελικοί
Παναγιώτης Κωστάκης: 7ος στα 100μ. Ελεύθερο με .
Κατερίνα Δερεδάκη: 5η στα 400μ. Μ.Α. με 5’26’’29.
Βαθμολογούμενη 16άδα
Δέσποινα Κωστάκη: 10η στα 100μ. Ελεύθερο με 1’01’’33.
Μιράλμπα Σούλα: 11η στα 100μ. Ελεύθερο με 1’01’’81.
Μαρία Γαλανομάτη: 13η στα 100μ. Ύπτιο με 1’14’’41.
Δημήτρης Φυρφίρης: 16ος στα 100μ. Ύπτιο με 1’10’’38.
Ελευθερία Καφφάτου: 15η στα 800μ. Ελεύθερο με 10’51’’.
Ευαγγελία Μυριοκεφαλιτάκη: 16η στα 800μ. Ελεύθερο με 10’30’’61.
Ελευθερία Καφφάτου: 9η στα 400μ. Μ.Α. με 5’49’’47.
Ελευθερία Καφφάτου: 15η στα 1500μ. Ελεύθερο με 20’38’’47.
Εκτός 16άδας
Δημήτρης Σηφάκης: 26ος στα 200 Μ.Α. με 2’27’’89.
Χένρυ Κόουλμαν: 27ος 200μ. Μ.Α. στα με 2’29’’76.
Παναγιώτα Ζωιδάκη: 25η στα 50μ. Πεταλούδα με 32’’70.
Αλεσάντρο Σούλα: 24ος στα 50μ. Πεταλούδα με 30’’27.
Ευαγγελία Μυριοκεφαλιτάκη: 27η στα 100μ. Ύπτιο με 1’15’’30.
Χένρυ Κόουλμαν: 20ός στα 400μ. Μ.Α. με 5’13’’83.
Σκυταδρομία
4χ100μ. Ελεύθερο Νεανίδων: 5η θέση Άρης Θεσσαλονίκης με 4’38’’60 (Δεληογλάνη, Κόρακα, Σιπητανού, Δέσποινα Κωστάκη).
4χ200μ. Ελεύθερο Παμπαίδων Β’: 10η θέση ΝΟΡ με 9’31’’84 (Δημήτρης Φυρφίρης, Μάρκος Καρυστιανός, Παντελής Δρανδάκης, Γρηγόρης Πολάκης).
4χ100μ. Μ.Ο. Mix Ν-Ε: 4ος Άρης Θεσσαλονίκης με 4’11’’76 (Σίσκος, Μανωλόπουλος, Μιράλμπα Σούλα, Δέσποινα Κωστάκη).

Σχόλια
Advertisement

Περισσότερα Κολυμβηση