fbpx
Ακολουθήστε μας

Running

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο 7ος Νικηφόρειος Δρόμος

Στην ιστορία πέρασε ο 7ος «Νικηφόρειος Δρόμος», με τη μαζική συμμετοχή από την Ελλάδα και το εξωτερικό να αποδεικνύει και τον υπερτοπικό χαρακτήρα που έχει αποκτήσει.

Την Κυριακή 18 Απριλίου εκατοντάδες δρομείς, αθλητές, ερασιτέχνες, ποδηλάτες, γονείς και παιδιά βρέθηκαν στον Δήμο Νικηφόρου Φωκά και το Ατσιπόπουλο, όπου ξεκίνησε η πλειοψηφία των αγώνων και δράσεων του Νικηφόρειου Δρόμου, που έφεραν εις πέρας το Τμήμα Αθλητισμού του Δήμου Ρεθύμνης, ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Ρεθύμνου και ο Ορειβατικός Σύλλογος Ρεθύμνου με την υποστήριξη της Περιφέρειας Κρήτης της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου, των εθελοντικών ομάδων και με τη συνεργασία των Πολιτιστικών Συλλόγων της Δημοτικής Ενότητας Νικηφόρου Φωκά.

Ο 7ος Νικηφόρειος Δρόμος περιελάμβανε αγώνα δρόμου και ποδηλατοβόλτα μήκους 22.400μ. από το Ατσιπόπουλο έως το Καλονύκτι, παιδικό αγώνα 1.200μ. από τον Πρινέ έως το Ατσιπόπουλο, αγώνα σκυταλοδρομίας  2Χ11.200μ. και αγώνα δρόμου με SUPPORT ποδηλάτη 22.400μ. από το Ατσιπόπουλο έως το Καλονύκτι, αγώνα δρόμου και δυναμικό βάδισμα 5.300μ. από τον Αγ. Κωνσταντίνο έως το Καλονύκτι, παιδικό αγώνα 2000μ. από την Παλαίλημνο έως το Καλονύκτι και φυσιολατρική πεζοπορική διαδρομή.

Μετά το πέρας των αγωνισμάτων και των απονομών ακολούθησε η θερμή φιλοξενία των κατοίκων της περιοχής με την παράθεση πλούσιου παραδοσιακού γεύματος σε συμμετέχοντες και παρευρισκόμενους στο χωριό Καλονύχτι, το οποίο προσέφερε ο τοπικός Πολιτιστικός Σύλλογος.    

Παράλληλα, οι διοργανωτές με ανακοίνωση τους εξήραν την άψογη συνεργασία τους με τους τοπικούς Πολιτιστικούς Συλλόγους, ανανεώνοντας το ραντεβού τους για την επόμενη χρονιά. «Η άψογη συνεργασία των Πολιτιστικών Συλλόγων των χωριών με τους διοργανωτές επιβεβαίωσαν την μεγάλη επιτυχία του 7ου Νικηφόρειου Δρόμου και την καθιέρωσή του στη συνείδηση των αθλητών ως μια σημαντική αθλητική διοργάνωση, η οποία υπηρετεί τον αθλητισμό και τα ιδεώδη του με επάρκεια και αποτελεσματικότητα.

Σε αυτό το σημείο ο Δήμος Ρεθύμνου και το Τμήμα Αθλητισμού θα ήθελε να ευχαριστήσει θερμά την Περιφέρεια Κρήτης και την Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνης για τη στήριξη που μας προσέφερε καθώς και όλους τους φορείς, χορηγούς και εθελοντές που βοήθησαν για την διεξαγωγή του 7ου Νικηφόρειου Δρόμου. Ανανεώνουμε το ραντεβού μας για τον 8ο Νικηφόρειο Δρόμο, ο οποίος θα διεξαχθεί την επόμενη χρονιά».

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ 7ου ΝΙΚΗΦΟΡΕΙΟΥ ΔΡΟΜΟΥ
Γενική 22,400μ.
1. Σταύρος Ζαγκανάς (Χανιά) 1:30:47
2. Μανώλης Σηφάκης (ΟΦΗ) 1:30:48
3. Χαράλαμπος Μπαλωμενάκης (ΣΔΥΧ) 1:41:16, 4. Σπύρος Σηφακάκης (ΣΔΥΡ) 1:41:21, 5. Ιωάννης Οικονομάκης (ΣΔΥΡ) 1:41:40, 6. Νάντια Συνατζανάκη 1:45:09, 7. Στράτος Βιολάκης (Pilala Wellness Activities) 1:45:16, 8. Δημήτρης Καραμπίνας (ΣΔΥΡ) 1:48:01, 9. Μανόλης Λουκάκης (ΣΔΥΡ) 1:50:50, 10. Μανόλης Πευκιανάκης (ΣΔΥΡ) 1:51:50, 11. Γιάννης Μπουμπούσης 1:52:05, 12. Gjyla Alessandro 1:53:22, 13. Μανώλης Μοσχονάς 1:53:48, 14. Νικόλαος Καλαϊτζάκης (ΣΜ Κρήτης) 1:54:23, 15. Εμμανουήλ Γιακουμάκης (ΣΔΥΧ) 1:55:14, 16. Δημήτρης Ευαγγέλου (Καρδιά του Παιδιού) 1:55:35, 17. Ειρήνη Φουρναράκη (ΣΜ Κρήτης) 1:56:01, 18. Αντώνης Δασκαλάκης (ΣΔΥΧ) 1:59:26, 19. Διονύσης Παπαδάτος (free runners) 1:59:26, 20. Χάρης Γρυπάρης 2:00:27, 21. Θανάσης Μαρίνος 2:01:35, 22. Θεόδωρος Παπαδάκης (Ρέθυμνο) 2:02:09, 23. Κώστας Σπυρόπουλος 2:03:31, 24. Δημήτρης Καλογεράκης (Eleftheroupoli Runners) 2:03:34, 25. Δήμητρα Βίτσα (Ηράκλειο) 2:04:10, 26. Γιάννης Παπαδάκης 2:04:43, 27. Στέλιος Σταυγιανουδάκης (ΣΔΥΡ) 2:04:52, 28. Βαγγέλης Κουγεντάκης (ΣΔΥΡ) 2:04:52, 29. Θεόδωρος Πίσσας (ΣΔΥΡ) 2:04:52, 30. Χρήστος Κοκκινάκης (Ρέθυμνο) 2:05:02, 31. Άννα Γεωργίου (ΣΔΥΡ) 2:05:13, 32. Νικόλαος Κουβαδάκης 2:05:18, 33. Μιχαήλ Τσικνάκης (Ηράκλειο) 2:05:29, 34. Δημήτρης Τσιτονάκης (Αεροπορία) 2:05:59, 35. Βασίλης Κατσής (ΣΔΥΡ) 2:06:06, 36. Αντώνης Σπέρτος (ΣΔΥΡ) 2:06:09, 37. Κωνσταντίνος Σπαχής (Ίκαρος) 2:06:09, 38. Κώστας Βελιβασάκης (Καρδιά του Παιδιού) 2:06:16, 39. Ελένη Γαλεράκη (Crete Running) 2:06:20, 40. Μιχάλης Μπελιβανάκης (ΟΥ Κρήτης – Μεγαλόνησος) 2:06:29, 41. Παύλος Μαυρικάκης (Καρδιά του Παιδιού) 2:08:05, 42. Δημήτρης Παπαδάκης (Καρδιά του Παιδιού) 2:08:14, 43. Νικόλαος Σταυρόπουλος (Αεροπορία) 2:08:21, 44. Ανδρέας Τζαγκαράκης (ΝΟΡ) 2:09:29, 45. Αριστοτέλης Διλιντάς (Periklis Trianing) 2:10:11, 46. Βασίλης Γούδας 2:12:07, 47. Γιάννης Φωτάκης (ΣΔΥΡ) 2:13:10, 48. Νικόλαος Κοντζεδάκης (ΣΔΥΡ) 2:13:53, 49. Θοδωρής Βουρβαχάκης (ΣΔΥΡ) 2:15:12, 50. Αντώνης Μίχος (Ηράκλειο) 2:15:33.

22,400μ. Γυναικών
1. Νάντια Συνατζανάκη (Χανιά) 1:45:09
2. Ειρήνη Φουρναράκη (ΣΜΚ) 1:56:01
3. Δήμητρα Βίτσα (Ηράκλειο) 2:04:10

Γενική 5,300μ.
1. Μιχάλης Φιλανδράκης (Γυμναστήριο Γυμνάσιον) 0:23:02
2. Χρήστος Γκούμας 0:23:59
3. Γεώργιος Γρηγορίου (ΣΔΥΡ) 0:24:24, 4. Δημοσθένης Νταγκάς (Χίλια Δέντρα) 0:24:57.166, 5. Θοδωρής Χριστοφοράκης 0:27:03.806, 6. Γιάννης Πετράκης    0:27:06.056, 7. Ευάγγελος Μαθιουδάκης 0:27:12.713, 8. Γιάννης Ηλιάκης    0:28:00.860, 9. Μάνος Πουλάκης (ΣΔΥΡ) 0:28:14.823, 10. Εμμανουήλ Κληρονομάκης (Παλαιόχωρα ΤΡΤ) 0:29:07.370.
5,300μ. Γυναικών
1. Ευαγγελία Μαυρακάκη (Ολυμπιάδα Κομοτηνής) 0:25:50
2. Μαρίτα Παπαβασιλείου (ΣΔΥΡ-Myran Manelakis Team) 0:27:17
3. Πόπη Στάλα (ΣΔΥΡ) 0:27:50

Γενική Σκυταλοδρομίας 2Χ11.200μ.
1. Πετρογιάννης/Οικονομάκης (ΣΔΥΡ) 1:30:59
2. Τσορδαλάκης/Παπαδάκης (ΣΔΥΡ) 1:40:49
3. Περάκης/Μουντάκης (Παλαιόχωρα TRT) 1:45:07, 4. Σούφης/Μπετεινάκης (ΣΔΥ Μεγαλόνησος – Χοχλιός Team) 1:46:47.520, 5. Κοκολάκης/Ακρωτηριανάκης (ΣΥΔΡ) 1:47:50.247, 6. Σηφακάκης/Καλογεράκης (ΣΔΥΡ) 1:48:33.210, 7. Σωμαράκης/Σωμαράκη (RunFun) 1:51:56.764, 8. Μαυρομουστακάκης/Μανουσογιαννάκης (Συντρεχαλάκια) 2:01:35.104, 9. Περιστεράκης/Γιαννακάρη (Octo Training Lab) 2:10:00.384, 10. Κριάρης/ Αραμπατζής (Παλαιόχωρα TRT) 2:10:48.954.

Σχόλια
Advertisement

Περισσότερα Running